Odziedziczyłeś spadek – czy chcesz odpowiadać za długi ?
Zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Poznaj odpowiedź na pytanie, czy przyjąć, czy odrzucić spadek?
Odziedziczyłeś spadek – czy chcesz odpowiadać za długi ?

Dnia 18 października 2015 roku weszła w życie nowelizacja prawa spadkowego. Zmiana dotyczyła m.in. zasad odpowiedzialności za tzw. długi spadkowe, czyli obowiązki majątkowe zmarłego przechodzące na spadkobierców.

Poprzednio przepisy przewidywały, iż w przypadku, gdy dziedzicząca osoba pełnoletnia nie złożyła oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o jej powołaniu do spadku, oznaczało to tzw. przyjęcie spadku wprost.

Natomiast wspomniana nowelizacja wprowadziła zmianę. Według nowych przepisów brak oświadczenia spadkobiercy w powołanym sześciomiesięcznym terminie jest jednoznaczny z tzw. przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Przypomnijmy, że spadkobierca ma zasadniczo  trzy możliwości, albowiem może:

– przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste),

– przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza),

– odrzucić spadek.

 

Przyjęcie spadku wprost powoduje, że spadkobierca przyjmuje wraz z dziedziczonym majątkiem odpowiedzialności za długi spadkodawcy bez ograniczeń. Odrzucenie spadku powoduje, że spadkobierca nie przyjmuje ani majątku, ani nie ponosi odpowiedzialności za długi spadkowe. Odrzucenie spadku chroni zatem spadkobiercę przed odpowiedzialnością za długi spadkowe. Natomiast przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza daje możliwość ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości ustalonego tzw. stanu czynnego spadku. Stan czynny spadku to nic innego jak określenie wchodzących do spadku wartości rzeczy i praw, inaczej mówiąc jest to ogół aktywów wchodzących w skład spadku. Ustalona wartość będzie wyznaczała granicę odpowiedzialności za długi spadkowe. Sporządzenie inwentarza jest kosztowne, ponieważ dokonuje go komornik,  pobierając z tego tytułu stałą opłatę w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę dokonanie spisu inwentarza. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie chroni spadkobiercy przed kierowaniem do niego roszczeń wierzycieli osoby zmarłej, ale pozwala mu na obronę.

W związku z powyższym, decyzję o odrzuceniu bądź sposobie przyjęcia spadku należy przemyśleć, najlepiej radząc się profesjonalnego prawnika.


Powyższego tekstu nie należy traktować jako porady prawnej, albowiem trzeba pamiętać, że każda sprawa jest inna, a porada prawna powinna być dostosowana do indywidualnego, konkretnego przypadku.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiedzialności za długi spadkowe oraz możliwości uniknięcia odpowiedzialności za długi spadkowe skontaktuj się z naszą Kancelarią.
Sławomir Mąsior Kancelaria Radcy Prawnego
tel. 602 499 671
slawekmasior@gmail.com

© Copyrights 2017 by Sławomir Mąsior

Projekt i realizacja - Blowmedia.pl